Nasıl yardımcı olabilirim?

Site Logo Site Logo

Bizimle iletişime geçin

Cybernicx

Cyberdyne HAL
(Cyborg Tipi Robot)

Cyberdyne HAL (Hibrit Yardımcı Uzuv), yürüme fonksiyonlarını geri kazandırmaya yardımcı olmak için kullanılan, düşünce gücü ile çalışan dünyanın ilk ve tek cyborg tipi robotudur.

HAL, Hybrid Assistive Limb anlamına gelir ve serebral vasküler hastalıklar, omurilik yaralanmaları, felç (inme), MS, Parkinson, Serebral alsi, ilerleyici nöromüsküler hastalıklar ve beyin-nöromusküler hastalıklarının terapisinde kullanılmaktadır.

Japonya'nın TÜBİTAK'ı diyebileceğimiz Riken ve Tsukuba Üniversitesi tarafından geliştirilmiştir.

Cyberdyne, Japonya Buluş ve Yenilik Enstitüsü'nden 21. yüzyıl Buluş Ödülü (2009) ödülünü kazanmıştır. *(Japanese Patent no.4178186)

HAL® Medical Alt Ekstremite Tipi, robotik tıbbi ekipman için ISO 13485 (tıbbi ekipman) sertifikasını dünyada ilk ve tek olarak alan bir cihazdır. Bu sertifika, yüksek kalite standartlarına ve güvenlik gereksinimlerine uyumlu olduğunu kanıtlamaktadır. HAL® Medical Alt Ekstremite Tipi'ni kullananlar, son derece güvenli bir terapi deneyimi yaşamaktadır.

Hero Image
Brand Logo Brand Logo Brand Logo Brand Logo

Cyberdyne HAL, düşünce gücü ile çalışan dünyanın ilk ve tek cyborg tipi robotudur

CYBERNICX THERAPY

Cybernicx Therapy; Cyberdyne HAL, Tecnobody, Epidural Elektrik Stimülasyon, Mollii Suit, kök hücre gibi cihazların birleşmesi ile oluşan terapi modelidir.

* Terapi Cybor Robotic Center ve Memorial'da yapılmaktadır.

Brand Logo
Brand Logo
Brand Logo
Brand Logo
Brand Logo

Haberler

Cybernicx Therapy ile mutluluğa adım atın!

Son teknoloji cyborg tipi robot HAL, yürüme bozukluklarına sahip hastalara umut olabilmektedir.

image

HAL’ın çalışma süreci

Düşünce

Vücudumuzu hareket ettirmek istediğimizde, harekete düşünerek başlarız. Beynimiz "Yürümek istiyorum" şeklinde düşünerek hareket için gerekli sinyalleri sinirler vasıtasıyla kaslara gönderir.

İletişim

Sağlıklı bir insanın vücudunda her kas, beyinden gönderilen sinyalleri alır ve kasların yalnızca amaca uygun olması için gerekli olan güç miktarı kadar hareket etmesine izin verir.

Analiz

Sinyaller kaslara doğru ilerlerken "biyo-elektrik sinyalleri (BES)" olarak adlandırılan çok zayıf sinyaller olarak cilt yüzeyine algılanırlar. Cybernicx HAL, kullanıcının cilt yüzeyine bağlı orijinal olarak geliştirilmiş elektrotları sayesinde BES'i okuyabilir. Elde edilen diğer çeşitli bilgiler ile HAL, kullanıcının istediği hareketleri belirler.

Harekete Geçir

HAL, kullanıcının niyetine göre hareket etmesine ve hatta normalden daha fazla güç uygulamasına yardımcı olmak için tanıdığı hareketlere göre güç ünitesini kontrol eder. HAL, kullanıcının koşullarına göre birlikte kullanılabilen iki tip kontrol sistemine sahiptir. " Gönüllü Kontrol Sistemi" kullanıcının istediği hareketleri gerçekleştirmek için BES'i kullanır. Diğer kontrol sistemi ise BES tespit edilmese bile insan benzeri hareketleri gerçekleştiren "Otonom Kontrol Sistemi" sistemidir.

Feedback

Hareket tamamlandığında beyin, gönderilen sinyallere göre vücudun nasıl hareket ettiğini kontrol eder. HAL, kullanıcının amaçlanan hareketini fark ettiğinde, vücut başarılı hareketin bilgisini geri bildirir. Bu, beynin zamanla hareketler için gerekli sinyalleri nasıl göndereceğini öğrenmesini sağlar. Bu işlemin tekrarlanması, kişinin HAL'ı çıkardıktan sonra fiziksel işlevlerinde iyileşmesine yardımcı olabilir.

Service Image
Service Image
Service Image

BEL TİPİ DIŞ İSKELET İLE ÖZGÜRCE HAREKET ET

Cyberdyne HAL Lumbar Type, denge oturma fonksiyonlarının geri kazanımının sağlanması, bel bölgesindeki kasların güçlendirilmesi ve desteklenmesi, doğru postür ve kas aktivasyonuyla sporcular için sıçrama performansının artırımında etkili sonuçlar verir.

Cyberdyne HAL Lubar Tip Dış İskelet, sağlıklı yaşlı hastalarda ‘bel ve çevresi’ kasların hareket artırımı, yaşlı bireylerde düşme riskini azaltma, kronik bel ağrılarında hareket kabiliyeti artırma ve ağrı azaltma, sporcu gelişiminde ve doğru hareket paternlerini desteklenmesi ve solunum kas rahatsızlığı olan kişilerde terapi gibi pek çok alanlarda kullanılabilir.

Service Image

ÖNCÜ MODEL SINGLE JOINT (TEK EKLEM) İLE POTANSİYELİNİZİ ORTAYA ÇIKARIN

Cyberdyne Single Joint, sinir sisteminin hareketi doğru bir şekilde yeniden öğrenmesine yardımcı olur. Cyberdyne Single Joint, yani tek eklemli cyborg tipi robot, nörolojik, ortopedik yaralanmalar ve hastalıklar, spor performans artırımları, yaşlı bireylerde hareket kabiliyetini artırma, kas kuvvetinde artış, ağrıyı azaltma ve yaralanma geçirmiş kas gruplarında kas kuvvetlerini eşitleme gibi birçok alanda başarılı bir çözümdür.

Single Joint terapisinde, bedeninizin doğal potansiyelini tam anlamıyla keşfedebilir ve güçlü bir deneyim yaşayabilirsiniz.

Cyberdyne Junior

Yeni geliştirilen Cyberdyne Junior HAL, daha küçük ve hafif bir yapıya sahiptir. Serberal Palsi terapisinde kullanılan önemli bir teknolojidir.

Cyberdyne Junior, dünyanın ilk düşünce gücüyle çalışan çocuk tipi robotudur.

Dünyada Cyberdyne

Testimonial Image

"Bu devrim niteliğindeki teknoloji, rehabilitasyon arayan insanlara ve bir daha asla yürüyemeyecekleri söylenen birçok kişiye umut veriyor."

Derrik
Testimonial Image

“Kızımın düğününde yürümem gerekiyordu. İlk başta robotun yardımıyla başladım. Her seferinde robotun benim yerime daha az yardım etmesi için çaba gösterdim. Sonunda kızımın düğününde yürüteçle koridorda yürüyebildim.”

Puschel
Testimonial Image

"Cyberdyne ile yürüyüşüm sona eriyor. Büyük ilerlemeler kaydettim ve kendimi daha güçlü hissediyorum. Teşekkürler, hayatımı daha iyi yapmaya devam edeceğim!”

Samantha

Sıkça Sorulan Sorular

Nöron kontrollü HAL robot giysisi, nöromüsküler geri bildirim terapisi için kullanılır. Bir hareketi gerçekleştirme komutu beyinden omurilik yoluyla hastanın kasına iletilir ve bu da hareketi gerçekleştirmek için kasın kasılmasıyla sonuçlanır. Nörojenik yürüme bozukluklarından mustarip hastalarda bu sinyal zinciri kısmen bozulur, bu nedenle hareketin bağımsız olarak başlatılması ancak sınırlı bir dereceye kadar mümkün olur.

Hastanın kalan nöromüsküler impulsları (uyarıları) sensörler tarafından alınır ve HAL sistemine iletilir. Sistem impulsları algılar ve istenen hareketi gerçekleştirmek için hastaya gerekli güç desteğini sağlar.

HAL ile yapılan terapinin amacı, kas impulslarını (uyarılarını) giderek daha fazla aktive etmek ve bununla etkileşimli nöronal geri besleme döngüsünü etkinleştirmektir. Terapötik başarılar, bu geri bildirim etkisinin bir sonucudur.

Eğitim süresince, düzenli tekrarlama hastaların hareket kalıplarını yeniden kazanmalarına yardımcı olduğundan, yürüme yeteneği geliştirilir. Nöromüsküler geribildirim terapisi, kas gücünde önemli bir kazanıma yol açar. Az ya da çok belirgin olabilen diğer etkiler şunlardır:

Nöropatik ağrıların azalması, mesane ve kas fonksiyonlarının iyileşmesi, spastisite semptomlarının pozitif olarak iyileşmesi

Günlük yaşamda kazandıkları hareketliliği aktif olarak kullanmaya devam eden hastalar, nöromüsküler geribildirim terapisinin sonunda kaydettikleri ilerlemeyi koruyacaklardır.

Felçli hastalarda nöromüsküler geri bildirim terapisi, cilt yüzeyinden alınabilen kaslarda zayıf nörolojik sinyallerin kullanıldığı bir terapi yöntemidir.

Eğer felçli bir hastaysanız ve kalça ve diz eklemleriyle ilgili kaslarda hala bir aktivite kalıntısı olduğunu düşünüyorsanız, lütfen bizimle iletişime geçin veya ilgili hekiminize ve fizyoterapistinize danışın.

Sonrasında tıbbi kayıtlarınızın, HAL terapisi sunan bir merkeze iletilmesi gerekmektedir. Bu merkezde ilk tıbbi değerlendirme yapılacaktır.

HAL, eğitimli tıp uzmanlarının gözetiminde tıbbi tesislerde kullanılmalıdır. HAL'ı evde kullanmak için özel ihtiyaçlarınız varsa, lütfen doğrudan bizimle iletişime geçin.

HAL terapisinin süresi değişiklik gösterir. Etkilerin ortaya çıkması için geçen süre hastalar arasında değişebilir. Hastaların çoğu, birkaç seanstan sonra iyileşmeler görmeye başlarken, birkaç ay boyunca sürekli olarak faydalar gösterir.

Sağlık uzmanınız HAL'ı bilmiyorsa, lütfen bu web sitesini tanıtın ve bizi onlarla temasa geçirin. Cyberdyne ekibi, bu teknolojiyi kendilerine tanıtmanız konusunda size yardımcı olmaktan mutluluk duyacaktır.